Potrzebujesz
porady specjalisty?

Aktualności

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC)

Wykonuje się ją poprzez nakłucie igłą zmiany w tkankach, zaaspirowanie materiału do strzykawki i jego ocena pod mikroskopem.

Wykonuje się w następujących przypadkach:

  • wyczuwalna zmiana guzowata np, w sutku, tarczycy czy powiększonym węźle chłonnym itp.
  • BAC zmian w wątrobie, trzustce, nerkach, płucach czy w mózgu w warunkach szpitalnych pod kontrolą usg lub tomografu komputerowego.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa pozwala znacznie skrócić czas diagnozowania, ustalić wstępne rozpoznanie oraz sposób dalszego postępowania. Jest metodą bezpieczną, szybką, o małym odsetku powikłań (krwiak, ropień).

Biopsję wykonuje się pod kontrolą usg, ponieważ daje to gwarancję, że materiał pobrany jest z odpowiedniego miejsca i wbrew krążącym opiniom jest zabiegiem nie bolesnym. Uzyskany materiał ocenia specjalista cytolog, którego opinie są wiążące dla lekarzy innych specjalności.

Czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe

Czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe:

  • choroba nowotworowa w rodzinie,
  • wyleczona choroba nowotworowa,
  • przebyte naświetlenia,
  • wiek powyżej 40 lat,
  • późna ciąża (po 30 roku życia),
  • palenie tytoniu i alkoholizm. 

Wraz z wiekiem narasta ilość zachorowań na nowotwory złośliwe. Badanie usg jest badaniem wyjątkowo przydatnym do badań przesiewowych dużych populacji ludzkich. Po 30 roku życia wskazane jest wykonywanie coroczne badań kontrolnych sutka i jamy brzusznej u kobiet, (u mężczyzn jamy brzusznej i gruczołu krokowego), po 40 roku życia to konieczność a po 50 roku pewien przymus.

Pamiętaj: nowotwór we wczesnym okresie rozwoju może nie dawać objawów klinicznych, można jednak go wykryć badaniem usg.

Należy uzmysłowić sobie, że badanie usg nie zapobiega powstaniu nowotworu, lecz pozwala na wykrycie we wcześniejszym okresie!

W przypadku niedokrwistości, podwyższonego OB, osłabienia, spadku masy ciała, krwawienia z przewodu pokarmowego czy układu moczowego, niezwłocznie wskazane jest badanie USG.